• bmi

Jaka jest prawidłowa masa ciała? Czyli różne metody obliczania wagi.

Wskaźnik BMI jest jednym z najważniejszych narzędzi służących do obliczania prawidłowej masy ciała. Obliczenia dokonuje się za pomocą wzoru matematycznego, a konkretniej dzielenia: wagę podaną w kilogramach należy podzielić przez wzrost w metrach do kwadratu. Tak więc wzór na prawidłowe obliczenie masy ciała wygląda następująco:

BMI = waga (kg)/wzrost²(m)

Wskaźnik BMI jest używany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, jakkolwiek w przypadku płci żeńskiej jest mniej dokładny. Wynika to z faktu, iż mężczyźni mają inny skład masy mięśniowej niż płeć przeciwna, toteż średnie wartości prawidłowej masy ciała są zdecydowanie wyższe. Ponadto, przy obliczaniu idealnej wagi ważne są także inne czynniki, takie jak aktywność fizyczna czy wiek osoby badanej. Ważny jest także fakt, iż wskaźnik BMI nie powinien być używany do określania rozwoju dziecka – w ich przypadku należy zastosować siatki centylowe. Za bmi normy u osób dorosłych średnio uważa się zakres od 18,5 do 24,9. Wyższy wskaźnik określa nadwagę, która – tak jak niedowaga – przyczynić się może do rozwoju chorób związanych z otyłością: chorób serca, cukrzycy czy miażdżycy. Z tego względu kontrolowanie swej wagi jest niezwykle ważne, jakkolwiek dostępne w sieci kalkulatory bmi online nie powinny być powodem do wprowadzenia jakichkolwiek radykalnych zmian w żywieniu czy trybie życia – do ustalenia odpowiedniej diety należy zwrócić się do wykwalifikowanego dietetyka. Istotnym faktem jest także dokonywanie obliczeń bmi w ciąży – w przypadku kobiet ciężarnych, wskaźnik ten może dotyczyć jedynie masy kobiety przed zajściem w ciąże. Wynika to z faktu, iż przybieranie na wadze w okresie prenatalnym jest czymś naturalnym i stosowanie wszelkich diet łączyć się może z różnymi, potencjalnie niebezpiecznymi, dolegliwościami.
Do innych, często stosowanych metod obliczania wagi, wykorzystywany jest wskaźnik WHR. Jest to wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka oraz określa rodzaj sylwetki ciała czy typ otyłości. W celu dokonania prawidłowego obliczenia należy
podzielić obwód talii przez obwód bioder. Najczęściej, za najbardziej atrakcyjny współczynnik WHR uważa się 0,7.

 

 

Powiązane słowa kluczowe:

bmi online
bmi normy
bmi w ciąży

Share This Post

About Author: admin